Pred zahájením samotnej výstavby je potrebné si stanoviť funkciu gabionu. Z funkčného hľadiska môže ísť o oporný múr, gabionový plot, resp kombinácia oboch. Pokiaľ sa jedná o oporný múr, jeho výstavbu je potrebné konzultovať s odbornou firmou a statikom. Oporné múry sú zväčša svojou skladbou v priereze môžu odlišovať. Najčastejšie sa budujú “pyramídovým” spôsobom tj. spodné gabiony sú najširšie a smerom hore sa ich šírka (hĺbka) môže zužovať.
Pri gabionoch slúžiacich ako gabionový plot sa spravidla šírka gabionov nemení a sú stavané ako súvislý pás. Limitom je v určitom smere výška takéhoto plotu. V podstate čím vyšší plot, tým by šírka gabionov mala byť vyššia. Najčastejšia výška je 1,5 resp. 2m kde šírka gabionov by mala byť aspoň 50cm. Pokiaľ požadujeme šírku menšiu, je vhodné vo vnútri gabionov osadiť stabilizačné stĺpiky.
Pri použití stabilačných prvkov (stĺpikov) je možné šírku gabionov znížiť na 30cm, prípadne 20cm. Z praktického hľadiska je napĺňanie gabionov pri šírke 30cm a viac oveľa jednoduchšie.
Príprava podkladu:
Odkop pre základovú škáru sa zvyčajne robí na hĺbku 0,5m. Podkladová vrstva sa zhotovuje buď ako zhutnené makadam-štrkové lôžko, alebo betónový pás. Už pri zhotovovaní podkladu je potrebné myslieť na osedenie stabilizačných stĺpov.
Postavenie-montáž gabionovej konštrukcie
Gabionovú konštrukciu (základňu) postavíme (zmontujeme) po celej dĺžke a to z dôvodu, aby výsledná stavba bola v horizontálno-vertikálnej rovine. Jednotlivé prvky, siete sa spájajú špirálami. Na spevnenie celej stavby sa vkladajú gabionové prepážky a to každý 1m dĺžky. Pri plnení gabionov sa na fixáciu prednej a zadnej steny postupne zakladajú dištančné háčiky, čím sa zabráni prehýbaniu (vlneniu) pohľadovej plochy. K zamedzeniu vlnenia sa pri montáži používaju oceľové rúry prichytené z vonkajšej strany na gabionové pletivo.
Napĺňanie gabionov kameňom
Naplnenie gabionových košov môžeme urobiť strojovo alebo ručne. Ručné napĺňanie sa robí hlavne ak požadujeme peknú estetickú pohľadovú stranu gabionov. Frakciu kameniva je potrebné zvoliť podľa veľkosti oka gabionovej siete. Najčastejšie sú to 10x10cm alebo 10x5cm. Pokiaľ bude gabion plnený len lomovým kameňom, treba voliť frakciu väčšiu ako je očko gabionu. Pri gabionoch 10x10cm frakciu 125-250mm, pri menšom oku 10x5cm frakciu aspoň 63x125mm. Pohľadovú stranu gabionov je možné vyskladať aj zo štiepaného kameňa určeného na obklady, dlažby alebo murovanie. Skladba pritom môže byť tzv. riadková alebo plošná. Priestor za pohľadovou stranou vyplníme frakciou drveného kameniva 16-32/ 32-64mm, prípadne stavebným recyklátom pre menej náročné projekty. Výplň gabionov by nemala byť zhotovená z frakcií 0-32, 0-64 a pod., nakoľko postupom času by mohlo dôjsť k vyplaveniu prachovej (0) častice a stavba by mohla byť nestála.
Pri jednoduchších stavbách ako sú napr. deliace múriky v záhradách, nižšie terasy a pod. je možné použiť aj okrasné okrúhliaky a iný dekoračný kameň.